Anasayfa » Avokado ile Beslenme » Her Yaşta Sağlıklı Yaşam » Avokado ve Cilt Sağlığı

Avokado ve Cilt Sağlığı

Cildimizin vücuttaki en büyük organ olduğuna inanmak zor – en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmak için bu kadar motive olmamıza şaşmamalı! Elbette, cildimizin görünümünü iyileştirmek için uygulayabileceğimiz ürünler var. Ancak, aklımızdan geçen yiyecekler – vücudumuza yüklediğimiz şeyler, cildimizin sağlıklı görünmesine ve sağlıklı olmasına yardımcı olabilir mi?

Cildin, yediğimiz şeylerden nasıl etkilendiğini öğrenecek daha çok bilgiye ihtiyaç olsa da, şunu biliyoruz:

  1. Bol meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir beslenme, cildin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamaya yardımcı olur;
  2. Hidrasyon anahtardır; ve
  3. Başlamak için asla çok erken (veya geç) değildir!
Avokado ve Cilt Sağlığı

Birincisi - "Sağlıklı, Dengeli Beslenme" yi Tanımlamak

MyPlate, yağsız proteinleri, kepekli tahılları ve az yağlı süt ürünlerini seçmenin yanı sıra, meyve ve sebzelerimizin yarısını yapmayı öneriyor. Tabağın bu yarısı anahtardır çünkü çoğumuzun yeteri kadar almadığı potasyum, lif, C vitamini ve folik asit gibi birçok temel besin maddesine katkıda bulunur. (10 kişiden 9’u günlük meyve ve sebze hedeflerine ulaşamaz!) Ek olarak, ABD Beslenme Yönergelerine göre, sağlıklı bir model doymamış yağ içerir.

Bu öneriler genel sağlık ve esenlik içindir. Cilt sağlığınız söz konusu olduğunda, özellikle C ve E vitaminleri ve niasin dahil olmak üzere çeşitli besinler güç kaynağı olarak kabul edilir.

Doymamış yağlar içeren az sayıdaki meyveden biri olmanın yanı sıra, orta boy bir avokadonun üçte birinin genel cilt sağlığı ile ilişkili aşağıdaki miktarlarda besinleri sağlaması dikkat çekicidir:

  • İyileşmeyi teşvik eden ve cilt, kemik ve bağ dokusu sağlığına yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamininin Günlük Değerinin %4’ü;
  • Sindirim sistemini, cildi ve sinir fonksiyonunu destekleyen bir B vitamini olan niasinin Günlük Değerinin %6’sı; ve
  • E vitamini için Günlük Değerin %6’sı, vücudun hücrelerine ve dokularına verilen zarara karşı koruma sağlayan bir antioksidan.
Nem ve Cilt Sağlığı

Nem ve Cilt Sağlığı

Dehidrasyonun, cildimizin en iyi şekilde görünmesine ve hissetmesine ters etki edeceği mantıklıdır. Yeterli sıvı almamanın cildin kurumasına neden olabileceğini biliyoruz. Ayrıca hidrasyonun sadece içeceklerden değil yiyeceklerden de elde edilebileceğini biliyoruz! Bazı yiyecekler, diğerlerinden daha fazla hidrasyona katkıda bulunur. Avokado nasıl birikir? Gözle görülür olmayabilir, ancak avokado çoğunlukla sudur! Aslında, bir avokadonun ağırlığının %79’u suya ve life bağlanabilir.

Harika Bir Cilt İçin Erken Başlayın

Muhtemelen cildinizin yaşlandıkça değiştiğini göreceksiniz. Deri inceldikçe dokusal farklılıklar yaygındır, bu da daha az dolgun ve pürüzsüz görünmesine neden olur. Kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve kuruluk gibi belirgin yaşlanma belirtilerinin yanı sıra cildinizin de iyileşmesi daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, yaşlanan cildin kendini genç cilde göre daha yavaş onarmasıdır ve bu, diyabet gibi yaygın tıbbi durumlarla yoğunlaşabilir. Avokadonun lezzetli paketinde bulunan C vitamini (%4), E vitamini (%6) ve niasin (%4) (genel cilt sağlığıyla ilişkili besinler) faydalarını oluşturan önemli nedenler arasındadır!

Cildimizi iyi hissetmek ömür boyu sürecek bir yolculuktur – sağlıklı alışkanlıklara erken başlamak, daha sonra erken yaşlanmaya ve diğer cilt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlayabilir.  Sağlıklı beslenme ve sıvı alımına ek olarak, sigara içmekten, güneşte çok fazla zaman geçirmenin ve stresi en aza indirmenin önemli rolü olduğunu unutmamak gerekir.

Özet Olarak: Cilt dahil olmak üzere vücudu mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için bol miktarda taze meyve ve sebze ile daha az şeker ve rafine karbonhidrat yenebilir. Avokado şeker veya rafine karbonhidrat içermez ve doymamış yağ, lif ve su sağlar. Bu nedenle, birçoğu cilt sağlığıyla ilişkili yaklaşık 20 vitamin, mineral ve bitkisel besleyiciye katkıda bulunan sağlıklı bir yiyecek arıyorsanız, avokadoyu tercih edin!

Bunlar da İlginizi Çekebilir!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top